Вдруге у своїй історії Міжнародний астрономічний союз (МАС) організовує конкурс із привласнення імен планет і зір, навколо яких вони обертаються (http://www.nameexoworlds.iau.org/). Цього разу учасникам проекту, присвяченого 100-річчю з часу заснування МАС, пропонується надати імена системам, що містить одну зорю і одну планету, при цьому кожній країні виділяється власна система.
Далі >>>
Важливо розуміти, що схвалені імена не замінять традиційні наукові позначення, але будуть визнані МАС як повноправні назви об'єктів та опубліковані із зазначенням авторства. Ці назви потім можуть використовуватися всіма бажаючими без будь-яких обмежень поряд із науковими позначеннями або замість них.
Україні виділена планетна система HAT-P-15, що знаходиться в сузір’ї Персея. Зоря у цій системі є жовтим карликом (тип G) і поки що недосяжна для спостережень наземними телескопами. Екзопланета HAT-P-15b була відкрита в 2010 році, знаходиться на відстані 0.0965 а.од. від зорі, є газовою планетою-гігантом з масою 1,94 мас Юпітера і орбітальним періодом 10,9 діб (https://exoplanets.nasa.gov/exoplanet-catalog/1229/hat-p-15-b/).
Заповнити форму для участі у конкурсі можна тут або тут
Враховуючи широкий публічний резонанс конкурсу, світоглядне значення запропонованим назвам планетній системі, які увічнять наш вибір, Національний комітет звертається до всіх організацій розмістити цю інформацію на своїх веб-сторінках і тримати її активною до завершення конкурсу, як і поширити її у всіх соціальних мережах.
Національна академія наук України оголошує конкурс на здобуття премій для молодих учених і студентів вищих навчальних закладів за кращі наукові роботи. Граничний термін подання роботи на конкурс – 15 грудня 2019 року
Докладну інформацію про умови конкурсу та реєстрації для участі у конкурсі можна отримати на сайті НАН України.
Замість вступу
Зараз всюди та скрізь лунають на високому рівні та нижче правильні слова на адресу науки (правда, в Указі Президента України «Про невідкладні заходи з проведення реформи та зміцнення держави» не має жодного слова про науку).
Зате у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України, рішеннях Наукової ради з питань науки і технологій та Комітету з освіти, науки та інновацій Верховної Ради України є всі правильні слова (хоч і з деякими нюансами).
Наприклад. Ціль 1–5. «Українські вчені мають належні умови для досліджень та інтеграції у світовий науковий простір». Напевно, потрібно було писати «не мають», а «повинні мати».
Отже, слова є, а дій мало! І, на мою думку, не передбачаються у найближчій перспективі. Причин багато, і вони відомі. Про це говорять науковці в ЗМІ, пишуть у Фейсбуці тощо. Як завжди, ми запізнюємося. Ще 15–20 років тому необхідно було провести реформування наукової сфери. Тоді все було підготовлено, і на науку тоді виділялося більше 1% ВВП. Та і ситуація була більш–менш стабільною, не то, що маємо зараз. Не вийшло!
Декілька загальних тез щодо реформування наукової сфери України
Під терміном «реформування» ми розуміємо реорганізацію наукової діяльності з метою створення належних умов для досягнення вченими кінцевих наукових і науково-прикладних результатів...
Зараз у зв’язку з переходом на літній час на переважній більшості території України, запровадженням московського часу на окремих окупованих та неконтрольованих Україною територіях, вивченням впливу змін порядку обчислення часу на здоров’я людей – у ЗМІ та спільнотою України все частіше обговорюється питання про запровадження оптимального порядку обчислення часу.
Нижче подаємо окремі матеріали переписки академіка НАН України Ярослава Степановича Яцківа від імені Головної астрономічної обсерваторії НАН України.
Читати далі...Головну астрономічну обсерваторію НАН України засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880 — 1954). Розташована вона за 12 км від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва – Голосіївська).
Обсерваторію очолювали акад. АН УРСР О.Я. Орлов (1944 — 1948 та 1951 — 1952); чл.- кор АН УРСР В.П. Цесевич (1948 — 1951), чл.-кор. АН УРСР А.О. Яковкін (1952 — 1959), акад. АН УРСР Є.П. Федоров (1959 — 1973), д.ф.-м.н. І.К. Коваль (1973 — 1975). З 1975 р. Обсерваторію очолює академік НАН України Ярослав Степанович Яцків.
Обсерваторія займає провiдне мiсце у багатьох галузях астрономiї, таких як: дослідження обертання Землі й побудова координатних систем у космічному просторі, фізика фотосфери Сонця й тіл Сонячної системи, формування й еволюція зір і галактик та ін.
При ГАО функціонує аспірантура та спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з фізико-математичних наук за спеціальностями:
ГАО видає журнали «Кинематика и физика небесных тел», «Космiчна наука i технологiя» та щорічник «Астрономiчний календар».
Досягнення співробітників Обсерваторії недноразово відмічено Державними преміями і медалями СРСР та України у галузі науки і техніки, преміями НАН України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міжнародними преміями, серед яких «Фундація доктора Дем’яніва. За мир і свободу України» та ім. Р. Декарта, медаллю ім. Ю. Гагаріна та орденами «За заслуги».
У 2004 р у зв’язку з 60 - річчям ГАО НАН України нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а мала планета № 15675 отримала назву «Голосєєво» на честь Голосіївськой обсерваторії.
В Головній астрономічній обсерваторії плідно працюють 8 наукових відділів: астрометрії, фізики зір та галактик, космічної геодинаміки, фізики космічної плазми, фізики тіл Сонячної системи, фізики Сонця, експериментальної астрофізики і оптики атмосфери, астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр (АКІОЦ).
Приймальня директора: |
+(380) 44 526-31-10 |
Канцелярія: |
+(380) 44 526-08-69 |
Прес-служба: |
+38-044-228-9133; |
Поштова адреса: |
Головна астрономічна обсерваторія Національної академії наук України вул. Академіка Заболотного, 27 03143,Kyiv, Ukraine |
![]() ![]() ![]() |
Проїзд:
тролейбус №11 ( від ВДНГ до кінцевої зупинки)
або маршрутний автобус №496 (від станції метро "Лукьянівська" або зупинок "Епіцентр", "Заболотного", "Метрологічна" до зупинки: "Лікарня Феофанія, корпус 2").