НОВЕ НА САЙТІ


01.02.19:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2018 рік.


01.02.19:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.

YOUTUBE CHANNELS

Трансляція з ГАО НАНУ проходження Меркурія по диску Сонця 11.11.2019

  • Polyachenko E. V., Berczik P., Just A., et al.Simulation of the loss- cone instability in spherical systems - II. Dominating Keplerian potential. 2020,MNRAS,Vol.492,is.4,p.4819-4824. 2020MNRAS.492.4819P
  • Polyachenko E. V., Berczik P., Just A., et al.Simulation of the loss- cone instability in spherical systems - I. Dominating harmonic potential. 2020,MNRAS,Vol.492,is.1,p.645-650. 2020MNRAS.492..645P
  • Kolesnyk Yu.L., Shakhov B.A., Bobik P., et al.An exact solution of cosmic ray modulation problem in a stationary composite heliosphere model. 2020,MNRAS,Vol.491,is.4,p.5826-5842. 2020MNRAS.491.5826K
  • Chornaya E., Zubko E., Lyk'yanyk I., et al.Imaging polarimetry and photometry of comet 21P/ Giacobini- Zinner. 2020,Icarus,Vol.337,p.113471. 2020Icar..33713471C
  • Kokhirova G., Ivanova О.V., Rakhmatullaeva F. Dzh., et al.Astrometric and photometric observations of comet 29P/ Schwassmann- Wachmann 1 ​at the Sanglokh international astronomical observatory. 2020,Planet. Space Sci.,V.181,p.104794. 2020P&SS..18104794K
  • Pilyugin L.S., Grebel E.K., Zinchenko I.A., et al.Properties of galaxies with an offset between the position angles of the major kinematic and photometric axes. 2020,A&A,Vol.634A,p. 26 (15 pp.). 2020A&A...634A..26P

 

 

Login Form

ПОСИЛАННЯ


::: ADS Bibliographic Codes:" Journal Abbreviations

::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва PLEIADES


Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

gao-planet.jpg

Річні звіти ГАО

2018. Найважливіші наукові результати

1. З використанням камери FORS2, встановленої на 8-метровому телескопі VLT (Very Large Telescope – «Дуже великий телескоп», Європейська південна обсерваторія) досягнуто точності визначення положень, власних рухів і паралаксів зір 17−20 зоряної величини, яка перевищує точність каталогу Gaia, Космічного телескопа імені Е. Габбла та інших оптичних наземних телескопів. Цей результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня.

Проведено астрометричну обробку архівних спостережень бінарної системи коричневих карликів WISE J104915.57–531906.1AB (LUH 16), отриманих за допомогою великих наземних телескопів FORS2/VLT і Gemini/GeMS, Космічного телескопа імені Е. Габбла та знайдених у базі фотоплатівок Європейської південної обсерваторії. Поєднання цих спостережень і використання Gaia DR2 як астрометричного опорного поля дало змогу визначити абсолютний паралакс названої системи (501.557 ± 0.082 mas), елементи орбіти та масу (33.5 ± 0.3 M(Jup) і 28.6 ± 0.3 M(Jup) ) компонентів системи. Це визначення динамічних мас є найточнішим у наш час (відносна точність становить ± 1% ) для коричневих карликів і не поступається відомим у світі результатам для подвійних зір інших типів. Описаний результат перевищує міжнародні стандарти високого рівня (П.Ф. Лазоренко).

2. Завдяки українській спостережній програмі «Моніторинг вибраних фраунгоферових ліній», яка виконується з 2012 р. з використанням сонячного горизонтального телескопа Ернеста Гуртовенка (АЦУ-5) в ГАО НАН України, вперше вдалося отримати ряди даних тривалістю сім років для різних параметрів сонячних спектральних ліній, що спостерігаються в спокійних ділянках Сонця. У звітному році за цією програмою проведено 62 дні спостережень та 42 дні калібрувальних процедур. Загалом протягом спостережного сезону отримано 16571 двомірний запис спектра Сонця (С.М. Осіпов, чл.-кор. НАН України Р.І. Костик, В.Г. Безпалько).

Показано, що глибина і напівширина спектральних ліній у спокійних ділянках Сонця реагують на модуляцію загального магнітного поля з 11-річним циклом сонячної активності. Поведінку зазначених параметрів можна пояснити варіаціями температури спокійної фотосфери Сонця протягом цього циклу (чл.-кор. НАН України Н.Г. Щукіна, С.М. Осіпов, чл.-кор. НАН України Р.І. Костик спільно зі співробітниками ЛНУ ім. Івана Франка).

Уперше виконано не півторамірне, а тривимірне моделювання лінійної деполяризації в сонячній спектральній лінії Sr I 4607 Å внаслідок ефекту Ханле. Підтверджено, що дрібномасштабні магнітні поля спокійної сонячної фотосфери суттєво впливають на активність Сонця. Магнітної енергії цих полів достатньо, щоб збалансувати втрати енергії в хромосфері і викликати її нагрівання. Цей результат має надзвичайно важливе значення для вирішення актуальної проблеми першоджерел, накопичення та переносу енергії з нижніх у верхні шари атмосфери Сонця (чл.-кор. НАН України Н.Г. Щукіна спільно зі співробітниками Інституту aстрофізики на Канарських островах, Тенерифе, Іспанія).

Повністю...

3. Проведено порівняльний аналіз спалахів активності у двох групах комет Головного поясу із основними індексами сонячної активності за останні 20 років. Показано, що сонячна активність не є головним чинником проявів активності в кометах Головного поясу та групі квазі-Гільд. (С.А. Борисенко з колегами).

4. На основі кількісного аналізу спектрів HARPS і даних Другого релізу Gaia визначено основні фізичні характеристики, вміст літію, вуглецю та кисню в атмосферах 107 G-карликів вибірки Calan-Hertfordshire Extrasolar Planet Search Programme (CHEPS), серед яких 10 зір з екзопланетами. Показано, що формування кисню було ефективнішим на ранніх стадіях еволюції Галактики, зорі з планетами не відрізняються за вмістом літію від одиничних зір, але показують більший вміст вуглецю. (Я.В. Павленко, Б.М. Камінський, О.М. Іванюк, Ю.П. Любчик із зарубіжними колегами).

5. Розроблено оригінальні математичні методи моделювання даних і обробки зображень позагалактичних джерел, що дало змогу значно підвищити точність автоматичної морфологічної класифікації галактик і побудови профілів яскравості/температури рентгенівських галактик, а також відтворювати структуру Всесвіту за зоною уникнення Молочного Шляху.(І.Б. Вавилова, Ю.В. Бабик, Д.В. Добричева, А.А. Елиїв).

6. На основі розв’язків рівнянь переносу космічних променів досліджено вплив високошвид-кісних потоків сонячного вітру на інтенсивність галактичних космічних променів. Зроблено оцінки максимальних значень Форбуш-знижень інтенсивності космічних променів на орбіті Землі, які зумовлені проходженням високошвидкісних потоків сонячного вітру (Б.О. Шахов з колегами).

7. Виконано аналіз та докладне моделювання злиття надмасивних чорних дір у центрах галактик. Отримано докладні фазові картини характеристичних граавітаційних сигналів від злиття шляхом прямого N-тільного моделювання. Показано принципову важливість врахування центрального згущення самої галактики для аналізу ортиманих гравітаційних сигналів. (П.П. Берцик із зарубіжними колегами).

8. Співробітники ГАО НАН України розробили автоматизований наземний комплекс дальньої оптично-цифрової розвідки (АНКОР), призначений для виявлення на великих відстанях нерухомих та рухомих об'єктів військового призначення, визначення їх координат, видачі цілеуказань до Центру збору інформації, тобто для забезпечення оборонних потреб країни. У 2018 р. науково-технічний проект «Автоматизований наземний комплекс дальньої оптично-цифрової розвідки» (АНКОР) був успішно захищений з рекомендацією впровадження комплексу у виробництво на Державному підприємстві «Арсенал». (О.О. Святогоров).

9. Проведено комплексну роботу з розробки космічного проекту Аерозоль-UА, кінцевою метою якого є здійснення запуску на орбіту Землі «поляриметричного» супутника зі сканувальним фотометром-поляриметром СканПол та мультиспектральним зображувальним поляриметром МСІП для визначення детальних фізичних характеристик природних та антропогенних аерозолів і оцінки їхнього хімічного складу. Орбітальна місія має постачати наукові дані світового рівня для того, щоб удосконалити моделювання змін клімату та контролю за забрудненням атмосфери аерозолями. Виготовлено деякі складові частини експериментальних зразків приладів СканПол та МСІП і відповідного програмного забезпечення для обробки даних експерименту «Аерозоль-UA». (І.І.Синявський та ін.).

10. Протестовано й впроваджено високоточне програмно-математичне забезпечення CoLiTec для оперативного виявлення потенійно-небезпечних астероїдів Сонячної системи та спостережного супроводу штучних супутників Землі, яке за своїми характеристиками перевищує світові аналоги. За допомогою названого програмного продукту відкрито чотири комети й понад 1700 астероїдів. Впровадження цього програмного забезпечення є важливим для завдань національної оборони й навколоземної астрономії.(В.Є. Саваневич у співробітництві з колегами астрономічних установ університетів МОН України).