Сонячні телескопи
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-26
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-26 введено в дію в 1989 р. Він знаходиться на піку Терскол (висота 3100 м над рівнем моря) в Кабардино-Балкарії (Росія) на обсерваторії Міжнародного центру астрономічних і медико-екологічних досліджень (МЦ АМЕД). Телескоп обладнаний п'ятикамерним спектрографом, який дозволяє спостерігати одночасно в п'яти спектральних ділянках. Телескоп головним чином використовувався для фотографічних спостережень сонячних спалахів.
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-26 |
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-5
В 1965 р. в Головній астрономічній обсерваторії НАН України для вивчення фраунгоферова спектру та будови сонячної атмосфери було встановлено горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-5 та спектрограф АСП-20. Через декілька років спектрограф був перероблений для спостережень в системі подвійної дифракції і в режимі фотоелектричної реєстрації спектру. В 70-х роках минулого сторіччя була введена система автоматизації спостережень, яка надалі весь час модернізувалась. У 1987 р. була змонтована ще одна целостатна установка АЦУ-5М, встановлено друге головне дзеркало, що дало змогу проводити незалежні спостереження на п'ятикамерному спектрографі та магнітографі. В 1994 р. було введено в дію обладнання для спостережень спектру Сонця як зорі.
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-5 |
Основні технічні параметри комплексу АЦУ-5:
- Діаметр вхідного отвору телескопа − 45 см.
- Фокусна відстань головного дзеркала − 17 м.
- Дифракційна гратка 600 штр/мм − 140 х 150 мм.
- Автоматична корекція даних за коливання прозорості земної атмосфери.
- Точність гідування − декілька секунд.
- Внутрішні променеві швидкості спектрографа ~6 м/с (при експозиціях 2−3 секунди).
- Рівень розсіяного світла в спектрографі − до 1% (при висоті вхідної щілини 12 мм).
- Система для моніторингу інструментального контуру монохроматора створена на базі Не−Nе лазера ЛГН-302.
- Напівширина інструментального контуру спектрографа в четвертому порядку дифракційної гратки в області 6329 Å при нормальній вхідній щілині спектрографа:
- в режимі одноразової дифракції 18.0−20.5 мÅ,
- в режимі подвійної дифракції 12.5−14.0 мÅ.
- Фотоприймач:
- в режимі однократної дифракції − ПЗЗ-камера,
- в режимі подвійної дифракції − фотопомножувач EMI.
Горизонтальний сонячний телескоп АЦУ-5 |
Головні наукові результати, отримані на горизонтальному сонячному телескопі АЦУ-5:
- Створено атлас вибраних фраунгоферових ліній для різних ділянок Сонця.
- Досліджено тонку структуру фраунгоферових ліній різних хімічних елементів для різних положень на диску Сонця. Виявлено, що асиметрія ліній змінюється з циклом сонячної активності.
- Досліджено горизонтальне поле швидкостей на Сонці.
- Досліджено потемніння центр−край в континуумі і в інтегральному спектрі для різних спектральних ділянок. Виявлено східно-західну асиметрію цих даних та їх варіації.
У червні 2011 р. завершено ремонт будівлі телескопа. Система реєстрації спектру оснащена SBIG камерою ST-8300M з ПЗЗ-приймачем Kodak KAF-8300 роздільною здатністю 3326 x 2504 пікселів.
На телескопі АЦУ-5 розпочинається наукова програма моніторингу вибраних фраунгоферових ліній у сонячному спектрі на протязі 11-річного циклу сонячної активності. Вона дозволить отримати інформацію про маловивчені варіації фізичного стану фотосфери з 11-річним циклом, що зрештою може стати ключем до розуміння природи цієї активності та її взаємозв'язку зі станом міжпланетного середовища та екосистем Землі.