НОВЕ НА САЙТІ


01.02.19:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2018 рік.


01.02.19:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.

YOUTUBE CHANNELS

Трансляція з ГАО НАНУ проходження Меркурія по диску Сонця 11.11.2019

  • Polyachenko E. V., Berczik P., Just A., et al.Simulation of the loss- cone instability in spherical systems - II. Dominating Keplerian potential. 2020,MNRAS,Vol.492,is.4,p.4819-4824. 2020MNRAS.492.4819P
  • Polyachenko E. V., Berczik P., Just A., et al.Simulation of the loss- cone instability in spherical systems - I. Dominating harmonic potential. 2020,MNRAS,Vol.492,is.1,p.645-650. 2020MNRAS.492..645P
  • Kolesnyk Yu.L., Shakhov B.A., Bobik P., et al.An exact solution of cosmic ray modulation problem in a stationary composite heliosphere model. 2020,MNRAS,Vol.491,is.4,p.5826-5842. 2020MNRAS.491.5826K
  • Chornaya E., Zubko E., Lyk'yanyk I., et al.Imaging polarimetry and photometry of comet 21P/ Giacobini- Zinner. 2020,Icarus,Vol.337,p.113471. 2020Icar..33713471C
  • Kokhirova G., Ivanova О.V., Rakhmatullaeva F. Dzh., et al.Astrometric and photometric observations of comet 29P/ Schwassmann- Wachmann 1 ​at the Sanglokh international astronomical observatory. 2020,Planet. Space Sci.,V.181,p.104794. 2020P&SS..18104794K
  • Pilyugin L.S., Grebel E.K., Zinchenko I.A., et al.Properties of galaxies with an offset between the position angles of the major kinematic and photometric axes. 2020,A&A,Vol.634A,p. 26 (15 pp.). 2020A&A...634A..26P

 

 

Login Form

ПОСИЛАННЯ


::: ADS Bibliographic Codes:" Journal Abbreviations

::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва PLEIADES


Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

71185948_igor_kaplinsky.jpg

До 140-річчя від дня народження
академіка Олександра Яковича Орлова,
засновника ГАО НАН України

ВІДЛУННЯ СПОГАДІВ ТА ДУМОК ПРО О. Я. ОРЛОВА

Про особистість, яка перемагала всупереч лихоліттям історії, чий шлях від Тарту до Далекого Сходу, від Одеси до вершини Карпат був відмічений благородними діями

Про визначного вченого астронома і геофізика, академіка Олександра Яковича Орлова, дослідника та очільника наукової школи з геодинаміки, засновника Полтавської та Головної астрономічної обсерваторій АН УРСР, немає цілісної монографії, як того заслуговує видатна особистість. Проте, про О. Я. Орлова написано немало окремих статей — спогадів та думок його учнів і послідовників, дослідників його спадщини. Також окремо опубліковані життєвий опис (розширена автобіографія) О. Я. Орлова, і спогади про сімейну професію родини Орлових онука Олександра Яковича І. Г. Неізвєстного. Всі ці публікації розміщено в різних періодичних і окремих виданнях: наукових і популярних журналах, збірниках конференцій, в окремих книгах спогадів про роль вчених різної тематики тощо. Нам здалося, що історія цієї особистості, її життєвий шлях, суттєвий внесок в науку та ініціативи з її організації, зокрема й міжнародні, заслуговують публікації в одній книжці, (хоча б з вибіркового зібрання з усіх опублікованих матеріалів), для того, щоб у прийдешніх поколінь склалося цілісне уявлення про цю неординарну особистість. Хай це буде книга — зібрання матеріалів про О. Я. Орлова хоча б в електронному вигляді!

Бо є чому повчитися нащадкам!

Читати книгу

 

Новини

2020-03-16

Шановні колеги і відвідувачі, у зв'язку з карантинними заходами та з метою убезпечення нашого з вами здоров'я перше засідання Лекторію переноситься з 19.03 на іншу дату. Конкретну дату буде оголошено пізніше. Слідкуйте за нашими об'явами на сайті ГАО.

2020-03-16

До 50-ти річчя журналу Astronomy&Astrophysics. Лист від редакції

The editors of Astronomy & Astrophysics and its publisher, EDP Sciences, would like to present you with these posters as a token of their gratitude for your continued support of A&A in 2019 - our 50th anniversary year.

Support from the A&A community is essential to maintaining the special character of A&A and keeping it at the forefront of publishing in this field. It is not an exaggeration to say that A&A is now the leading original research journal in its field. Last year, A&A's Impact Factor increased significantly to 6.2. It retained its rank of 10th in the Astronomy and Astrophysics category and is recognised as a pre-eminent voice in the discipline...

Лист повністю


2020-03-13

Александра Иванова о профессии астронома.Інтерв'ю веб-сайту WOMO.UA

Мы много говорим о женщинах в науке и технике, о том, что в ней они по-прежнему представлены недостаточно, что нужно открывать двери так называемых «мужских» профессий перед новыми поколениями женщин. Астрономия — это Галилей, Джордано Бруно, Коперник и Кеплер. Но выдающиеся женщины в есть и в звездной науке. Знакомьтесь, Александра Иванова — старший научный сотрудник лаборатории физики малых тел Cолнечной системы Главной астрономической обсерватории Национальной академии наук Украины, кандидат физико-математических наук, альпинистка со вторым разрядом, жена и мама, рассказывает о своем пути к звездам. Александра занимается физикой комет, в данный момент работает в рамках европейского гранта Марии Кюри и Словацкой академии наук (SASPRO) в Астрономическом институте SAV в Словакии.

Інтерв'ю повністю...


2020-03-05

Думки на папері. «Про чергові вибори президента НАН України»

12 лютого 2020 року у газеті «Урядовий кур'єр» № 27 Національна академія наук України повідомила про оголошення виборів президента та членів Президії НАН України. Очевидно, що в сучасних умовах державного, суспільного та наукового життя України, ці вибори будуть неординарною подією з багатьох причин та матимуть значний вплив на подальший розвиток наукової сфери нашої держави.

За традицією у таких ситуаціях я оприлюднюю свої думки та подаю окремі пропозиції у відкритій формі (див., наприклад, статтю «І ще раз про наболіле...» на сайті ГАО НАН України).

Шановні колеги, в разі зацікавленості читайте, радьте та критикуйте все те, що тут написано. Хочу зауважити, що ці «Думки на папері» не є моєю передвиборчою платформою. Я ще остаточно не вирішив, чи братиму участь у цих виборах як можливий кандидат на одну з керівних посад в НАН України.

Як це було у 2015 році? І чому я тоді давав згоду бути кандидатом у президенти ? Класика виборного жанру ставить не тільки запитання «хто», «коли» та «як», але й запитання «чому»....

Читати повністю...


2020-01-30

 

Контрреволюція гідності. Публікація Я.С.Яцківа в газеті "День", 21.01.2020

Термін «Контрреволюція гідності» професор, теолог Ігор Ісіченко три роки тому вживав, характеризуючи суспільний стан в Україні після Майдану (див. газета «День» №6, 2017 р.). Він, реагуючи на притягнення Юрія Сиротюка до суду, зауважив, що саме Сиротюк був автором визначення подій листопада 2013-лютого 2014 рр., як Революція Гідності і що саме таке визначення «допомагає збагнути глибинні механізми суспільного вибуху». Причиною цього вибуху стало накопичення роками зневаги влади до національної гідності українців, до прав і свобод наших співвітчизників.

Зате у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України, рішеннях Наукової ради з питань науки і технологій та Комітету з освіти, науки та інновацій Верховної Ради України є всі правильні слова (хоч і з деякими нюансами)...

Читати повністю...

PDF версія публікації


2020-01-29

 

Чи вибухне Бетельгейзе? І.П.Крячко - популярно про астрономію на "Культура. Live"

В гостях програми «Культура. Live» радіостанції «Українське радіо «Культура»» | UA: Радіо Культура | побував виконувач обов’язків завідувача лабораторії методологічного забезпечення освіти і науки астрономічної (МІЗОН-А) Головної астрономічної обсерваторії НАН України  Іван Крячко, котрий прокоментував тему спадання яскравості зорі Бетельгейзе – однієї з найяскравіших у сузір’ї Оріона:

Текстова версія інтерв'ю на сторінці новин сайту НАН України.

Аудіозапис радіопередачі: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?...

НАУКА

Аналітично-чисельні методи дослідження процесів у залишках наднових зір

11 березня 2020 року на засіданні Президії НАН України була заслухана та високо оцінена доповідь к.ф.-м.н. В.В.Бешлея "Аналітично-чисельні методи дослідження процесів у залишках наднових зір".

Розв’язання рівнянь магнітогідродинаміки разом з рівнянням руху часток, є необхідним для опису випромінювання елементарних часток у багатьох задачах фізики та астрофізики. Однією з таких задач є моделювання випромінювання часток на фронтах ударних хвиль у залишках наднових зір.

У загальному випадку розв’язок рівнянь магнітогідродинаміки можна знайти лише числовими методами. Однак у 1946 році Л. І. Сєдовим був знайдений точний автомодельний аналітичний розв’язок рівнянь гідродинаміки для сильного точкового вибуху. У 1964 році В. П. Коробейніковим, а потім С. П. Рейнольдсом та Р. А. Чевальєром у 1981 році було отримано аналітичні розв’язки рівняння магнітогідродинаміки для сильного точкового вибуху.

Автомодельні розв'язки Сєдова, узагальнені Коробейніковим на випадок присутності магнітного поля, дозволили спростити розрахунок випромінювання від прискорених часток на фронтах ударних хвиль у залишках наднових зір, які перебувають на адіабатичній стадії еволюції. Дослідження нетеплового випромінювання залишків наднових зір, тобто випромінювання, зумовленого високоенергетичними (не тепловими) зарядженими частками, на сьогодні є одним з актуальних напрямів в астрофізиці високих енергій, оскільки загальноприйнятою є думка, що залишки наднових зір є основним джерелом Галактичних космічних променів та можуть прискорювати їх до енергій 1015 — 1017 еВ.

Автором у складі колективу українських та італійських дослідників для дослідження кінетики та випромінювання часток був розроблений метод опису еволюції заряджених часток (як електронів, так і протонів) за течією після проходження фронту ударної хвилі, а також метод, що дав змогу проводити моделювання спектрів та карт розподілу поверхневої яскравості залишків наднових зір в радіо-, рентгенівському та ґама-діапазонах. Побудовано алгоритм для моделювання карт поляризації залишків наднових зір. Для швидкого та якісного аналізу параметрів моделі отримано аналітичні апроксимації, які забезпечують можливість проводити розрахунки радіальних та азимутальних профілів поверхневої яскравості в околі фронту ударної хвилі.

Новим амбітним проектом, потенціал відкриттів якого є співмірним з Великим адронним колайдером, є проект СТА. Це великий масив черенковських телескопів, який планується ввести в експлуатацію в 2020 році, з обладнанням в обох півкулях Землі. Він буде працювати з високим розділенням в жорсткому гама-діапазоні. Україна увійшла в цей міжнародний проект у 2015 році й нині є однією з 32 країн- учасниць. Серед 201 установ-учасників проекту Україну представляють лише три інституції, а ІППММ ім. Я. С. Підстригача є єдиним представником від НАН України. Запропонована модель може бути використана також і для аналізу результатів, які будуть отримані у цьому проекті.

 

Бешлей Василь Володимирович
к.ф.-м.н., н.с. Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України

 

ГАО НАН України: найвагоміші наукові здобутки за 2015-2019 роки

Уперше у світі проведено числове моделювання динамічної еволюції зоряної системи кулястого скупчення з числовим розділенням у 1 млн частинок. Таке велике динамічне розділення дало змогу дослідити тривалу динамічну й фотометричну еволюцію кількох модельних кулястих скупчень у нашій Галактиці. Підтверждено наявність динамічної підсистеми чорних дір у кулястих скупченнях. Роботи опубліковано у провідному астрономічному журналі.

Розроблено оригінальні математичні методи моделювання даних і обробки зображень позагалактичних джерел, що дало змогу значно підвищити точність автоматичної морфологічної класифікації галактик і побудови профілів яскравості/температури рентгенівських джерел, а також відтворювати структуру Всесвіту за зоною уникнення Молочного Шляху....

Читати повністю...

І ще раз про наболіле… Я.С.Яцків. Проект статті для газети "Дзеркало тижня"

 

Нині багатьох моїх колег–науковців непокоїть одне гірке запитання: Чому Україна та її науково-технічна сфера опинилися у критичному стані?
Про це свідчить добре відома сумна статистика:
- населення України зменшилося більш ніж на 10 млн. осіб;
- за відсутності належної підтримки вітчизняних товаровиробників випуск високотехнологічної продукції в Україні скоротився в декілька разів;
- знизився освітній рівень та кількість випускників середніх шкіл України;
- зменшилася в три рази кількість українських науковців;
- майже повністю ліквідована в Україні галузева наука.

Цей список можна було б продовжувати. Але для нас важливіше інше, а саме усвідомлення тих помилок, яких ми (так, так – «ми», влада та наукова спільнота) наробили за часів незалежності України у справі організації науково–освітньої діяльності...

Публікація повністю...

Про порядок обчислення часу в Україні

 

Зараз у зв’язку з переходом на літній час на переважній більшості території України, запровадженням московського часу на окремих окупованих та неконтрольованих Україною територіях, вивченням впливу змін порядку обчислення часу на здоров’я людей – у ЗМІ та спільнотою України все частіше обговорюється питання про запровадження оптимального порядку обчислення часу.

Нижче подаємо окремі матеріали переписки академіка НАН України Ярослава Степановича Яцківа від імені Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Читати далі...

ОБСЕРВАТОРІЯ

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

Головну астрономічну обсерваторію НАН України засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880 — 1954). Розташована вона за 12 км від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва – Голосіївська).

Обсерваторію очолювали акад. АН УРСР О.Я. Орлов (1944 — 1948 та 1951 — 1952); чл.- кор АН УРСР В.П. Цесевич (1948 — 1951), чл.-кор. АН УРСР А.О. Яковкін (1952 — 1959), акад. АН УРСР Є.П. Федоров (1959 — 1973), д.ф.-м.н. І.К. Коваль (1973 — 1975). З 1975 р. Обсерваторію очолює академік НАН України Ярослав Степанович Яцків.

Обсерваторія займає провiдне мiсце у багатьох галузях астрономiї, таких як: дослідження обертання Землі й побудова координатних систем у космічному просторі, фізика фотосфери Сонця й тіл Сонячної системи, формування й еволюція зір і галактик та ін.

При ГАО функціонує аспірантура та спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з фізико-математичних наук за спеціальностями:

  • астрометрія і небесна механіка
  • астрофізика, радіоастрономія
  • геліофізика і фізика сонячної системи
  • дистанційні аерокосмічні дослідження

ГАО видає журнали «Кинематика и физика небесных тел», «Космiчна наука i технологiя» та щорічник «Астрономiчний календар».

Досягнення співробітників Обсерваторії недноразово відмічено Державними преміями і медалями СРСР та України у галузі науки і техніки, преміями НАН України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міжнародними преміями, серед яких «Фундація доктора Дем’яніва. За мир і свободу України» та ім. Р. Декарта, медаллю ім. Ю. Гагаріна та орденами «За заслуги».

У 2004 р у зв’язку з 60 - річчям ГАО НАН України нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а мала планета № 15675 отримала назву «Голосєєво» на честь Голосіївськой обсерваторії.

В Головній астрономічній обсерваторії плідно працюють 8 наукових відділів: астрометрії, фізики зір та галактик, космічної геодинаміки, фізики космічної плазми, фізики тіл Сонячної системи, фізики Сонця, експериментальної астрофізики і оптики атмосфери, астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр (АКІОЦ).

 

Приймальня директора:

+(380) 44 526-31-10
+(380) 44 526-21-47

 

Канцелярія:

+(380) 44 526-08-69
+(380) 44 526-21-47
office(at)mao.kiev.ua

 

Прес-служба:

+38-044-228-9133;
+38-050-900-1304
kip(at)mao.kiev.ua
Онлайн-запис на екскурсію

 

Поштова адреса:

Головна астрономічна обсерваторія

Національної академії наук України

вул. Академіка Заболотного, 27

03143,Kyiv, Ukraine 

Проїзд:
тролейбус №11 ( від ВДНГ до кінцевої зупинки)
або маршрутний автобус №496 (від станції метро "Лукьянівська" або зупинок "Епіцентр", "Заболотного", "Метрологічна" до зупинки: "Лікарня Феофанія, корпус 2").