НОВЕ НА САЙТІ


01.02.21:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2020 рік.


01.02.19:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


НАУКОВА СПАДЩИНА

До 140-річчя від дня народження
академіка Олександра Яковича Орлова,
засновника ГАО НАН України

Читати книгу

НЕВІДОМІ ЛИСТИ О.Я.Орлова

Photo: Alexander Krugliy 30 Aug 2015

В електронній книзі, присвяченій 140-річчю з дня народження Олександра Яковича Орлова, у розділі "З родинних мемуарів" з'явились нові матеріали: унікальні листи Олександра Яковича про відвідини ним обсерваторії на горі Піп Іван у 1939 році. Листи передані академіку НАН України А.Г. Наумовцю І.Г. Нєізвєстним, онуком О.Я. Орлова.

І.Г.Нєізвєстний - член-кореспондент РАН, співробітник Інституту фізики напівпровідників і професор Новосибірського технічного університету, відомий спеціаліст у галузі мікро- і наноелектроніки. Народився в Одесі в 1931 р., закінчів МЕІ, працював у ФІАН, після створення Сибірського відділення переїхав туди.

Читати...

ЯК «АСТРОНОМІЧНІ ЗУБРИ» ВРЯТУВАЛИ ПОЛТАВСЬКУ ГРАВІМЕТРИЧНУ ОБСЕРВАТОРІЮ В 1934–1938 рр.

Зі сторінок архівного рукопису О.Я. Орлова 1938 року

А.О.Корсунь, М.В.Лубков

У статті розкрито одну з маловідомих сторінок життя видатного вченого-астронома і геофізика, засновника наукової школи з геодинаміки, фундатора Полтавської гравіметричної обсерваторії та Головної астрономічної обсерваторії НАН України академіка Олександра Яковича Орлова. В архіві Полтавської гравіметричної обсерваторії було знайдено документ — незавершений рукопис О.Я. Орлова під назвою «Астрономічні зубри», датований 15 листопада 1938 р., який дозволяє по-новому подивитися на деякі події того часу...

Вісник НАНУ, 2020, №7

 

COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.

YOUTUBE CHANNELS

Запис трансляції з ГАО НАНУ проходження Меркурія по диску Сонця 11.11.2019

Ютуб-канал
«Все про Всесвіт»

  • Oberemok Y., Milinevsky G., Syniavskyi I., et al.Challenges for Multispectral imager- polarimeter (MSIP). 2022,44th COSPAR Scientific Assembly, Athens, Greece, July 16-24, 2022, 2022cosp...44..625O
  • Syniavskyi I., Yatskiv Ya.S., Milinevsky G., et al.Aerosol-UA satellite mission for polarimetric study of aerosols in the atmosphere onboard YuzhSat platform. 2022,44th COSPAR Scientific Assembly, Athens, Greece, July 16-24, 2022, 2022cosp...44..627S
  • Sobolenko M., Kompaniets O., Berczik P., et al.NGC 6240 Supermassive Black Hole Binary dynamical evolution based on Chandra data. 2022,MNRAS,Advance Access. 2022MNRAS.tmp.2304S
  • Berczik P., Arca Sedda M., Sobolenko M., et al.Merging of unequal mass binary black holes in non- axisymmetric galactic nuclei. 2022,A&A,Vol.665A,p.86 (7 pp.). 2022A&A...665A..86B
  • Fedorov Yu.I., Shakhov B.A., Kolesnyk Yu.L.,Modulation of Galactic Cosmic Ray Intensity in the Approximation of Small Anisotropy. 2022,Kinematics Phys. Celest. Bodies.- New York: Allerton Press, Inc.,Vol.38,is.4,p.181-189. 2022KPCB...38..181F
  • Savushkin A., Kiselev N.N., Rosenbush V.K., et al.Polarimetric Observations of Jupiter's Moons: Europa, Io, Ganymede. 2022,53rd Lunar and Planetary Sci. Conf., held at The Woodlands, Texas, March 7-11, 2022// LPI Contribution,No. 2678,id.2289S. 2022LPICo2678.2289S

 

 

ПОСИЛАННЯ


::: ADS Bibliographic Codes:" Journal Abbreviations

::: ADS Tagged Format for :" Bibliographic Data Transfer

::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва ALLERTON PRESS


Login Form

Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

GAOwinter1.jpg

.

Новини

2022-09-23
НАН України

Повідомлення НАН України про результати аналізу проблем робочо групою з оперативного вирішення питань діяльності установ НАН України в умовах воєнного стану. Зокрема, виособлені питання планування та виконання науково-дослдних робіт, трудових правовідносин, надання грантів на проведення досліджень з боку міжнародних організацій, взаємовідносин організацій НАН України з воєнізованими підрозділами щодо використання майна НАН України, питання діяльності установ НАН України в осінньо-зимовий період 2022-2023 років та ін.

Перелік пріоритетних напрямів наукових і науково-технічних робіт, за якими проводиться конкурс на 2023-2024 роки за напрямом використання бюджетних коштів "Підтримка пріоритетних для держави наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок" юджетної програми КПКВК 6541230.

НАУКА

Не сенсація...

У засобах масової інформації України та світу розповсюджено повідомлення про те, що науковці Головної астрономічної обсерваторії НАН України (ГАО НАНУ) спостерігали Неопізнані атмосферні явища - НАП (англомовна назва UAP, яка вживається зараз в США замість раніше прийнятої UFO (НЛО)).

Інформація про ці спостереження, які були виконані у тестовому режимі при здійсненні планових спостережень метеорів, була оприлюднена д.ф.-м.н. Б.Жиляєвим (ГАО НАНУ), В.М. Петуховим (ГАО НАНУ) і В.М. Решетником (КНУ ім. Тараса Шевченка) на сайті наукового архіву (arxiv.org/abs/2208.11215v2, 10.48550/arXiv.2208.11215) як аванстаття без обговорення та рецензування в ГАО НАН України.

Зважаючи на велику увагу та подекуди неадекватну реацію на ці спостереження, інтерпретацію та висновки авторів, 15 вересня 2022 року на Астрофізичному семінарі ГАО НАН України була заслухана доповідь Б.Ю. Жиляєва та відбулося її обговорення. Про результати обговорення було повідомлено на засіданні Вченої ради ГАО НАН України та прийнято рішення :
   - Проведені Б.Ю. Жиляєвим та його колегами спостереження є оригінальними. Водночас їх обробка та інтепретація виконані на неналежному науковому рівні і з суттєвими помилками при визначенні відстані до об’єктів спостереження. Зокрема, автори не приводять дати спостережень на фотографіях; не вказують, які саме спостереження проводилися одночасно з двох спостережних майданчиків; не приводять аргументацію, що серед приведених фактів НАП можуть бути відомі природні явища чи штучні об’єкти земного походження (метеори; об’єкти, що переносяться вітром на великі відстані; космічне сміття тощо).
   - Замість критичного аналізу спостережень (врахування похибок, адекватність моделей, акуратність у постобробці) автори фактично постулюють необґрунтовані висновки щодо можливих характеристик спостережуваних об’єктів.
   - Вчена рада ГАО НАН України звертається до авторів з проханням оновити версію статті на сайті відповідного архіву з обов’язковою заміною речення «The Main Astronomical Observatory of NAS of Ukraine conducts an independent study of UAP ...» на фразу «The authors of this paper conduct an independent study of UAP ...»
   - Вчена рада ГАО НАН України вважає, що оприлюднена Б.Жиляєвим та колегами інформація була передчасною і такою, що не відповідає фаховим вимогам щодо оприлюднення результатів наукового пошуку.

С.Г.Кравчук, к.ф.м.-н., ГАО НАН України. Зауваження до статті
О.А.Велесь, к.ф.м.-н., ГАО НАН України. Зауваження до статті

Ukrainian Astronomers Discover ‘Exocomets’ around Another Star

Команда наших астрономів у складі Якова Павленка, Ірини Кулик, Олени Шубіної, Максима Василенка, Дар'ї Добричевої та Павла Корсуна більше року назад виграла грант від Національного фонду досліджень України. Тема дослідження: "Виявлення та аналіз кометної активності в позасонячних планетних системах". Стаття з результатами дослідження подана до друку у Astronomy and Astrophysics. Про результати роботи наших науковців написали в журналі Scientific American.

scientificamerican

Ukrainian Astronomers Discover ‘Exocomets’ around Another Star

Семінари on-line

 

🔹 Е.В. Хоменко, PhD in Phys.&Math, ГАО НАН України, IAC (Spain) “Beyond MHD Simulations Of Solar Atmospheric Dynamics”

🔹 Е.В. Хоменко, PhD in Phys.&Math, ГАО НАН України, IAC (Spain) “Beyond MHD Simulations Of Solar Atmospheric Dynamics”. Part 2.

🔹 Я.В. Павленко, д.ф.-м.н., ГАО НАН України "Ізотопи в зорях"

🔹 І.Е. Васильєва, к.ф.-м.н., ГАО НАН України "Солнечная активность и извержения вулканов на Земле"

🔹 Б.Е. Жиляев, д.ф.-м.н., ГАО НАН України "Колориметрия быстрых процессов в небесных телах"

 

Про порядок обчислення часу в Україні

 

Зараз у зв’язку з переходом на літній час на переважній більшості території України, запровадженням московського часу на окремих окупованих та неконтрольованих Україною територіях, вивченням впливу змін порядку обчислення часу на здоров’я людей – у ЗМІ та спільнотою України все частіше обговорюється питання про запровадження оптимального порядку обчислення часу.

Нижче подаємо окремі матеріали переписки академіка НАН України Ярослава Степановича Яцківа від імені Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Читати далі...

ОБСЕРВАТОРІЯ

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

Головну астрономічну обсерваторію НАН України засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880 — 1954). Розташована вона за 12 км від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва – Голосіївська).

Обсерваторію очолювали акад. АН УРСР О.Я. Орлов (1944 — 1948 та 1951 — 1952); чл.- кор АН УРСР В.П. Цесевич (1948 — 1951), чл.-кор. АН УРСР А.О. Яковкін (1952 — 1959), акад. АН УРСР Є.П. Федоров (1959 — 1973), д.ф.-м.н. І.К. Коваль (1973 — 1975). З 1975 р. Обсерваторію очолює академік НАН України Ярослав Степанович Яцків.

Обсерваторія займає провiдне мiсце у багатьох галузях астрономiї, таких як: дослідження обертання Землі й побудова координатних систем у космічному просторі, фізика фотосфери Сонця й тіл Сонячної системи, формування й еволюція зір і галактик та ін.

При ГАО функціонує спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з фізико-математичних наук за спеціальностями:

  • астрофізика, радіоастрономія
  • геліофізика і фізика сонячної системи
  • дистанційні аерокосмічні дослідження

ГАО видає журнали «Кинематика и физика небесных тел», «Космiчна наука i технологiя» та щорічник «Астрономiчний календар».

Досягнення співробітників Обсерваторії недноразово відмічено Державними преміями і медалями СРСР та України у галузі науки і техніки, преміями НАН України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міжнародними преміями, серед яких «Фундація доктора Дем’яніва. За мир і свободу України» та ім. Р. Декарта, медаллю ім. Ю. Гагаріна та орденами «За заслуги».

У 2004 р у зв’язку з 60 - річчям ГАО НАН України нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а мала планета № 15675 отримала назву «Голосєєво» на честь Голосіївськой обсерваторії.

В Головній астрономічній обсерваторії плідно працюють 8 наукових відділів і 7 наукових лабораторій:астрометрії та космічної геодинаміки, фізики зір та галактик, фізики субзоряних та планетних систем, позагалактичної астрономії та астроінформатики, фізики Сонця, атмосферної оптики та приладобудування, астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр (АКІОЦ) та ін.

 

Приймальня директора:

+(380) 44 526-31-10
+(380) 44 526-21-47

 

Канцелярія:

+(380) 44 526-08-69
+(380) 44 526-21-47
office(at)mao.kiev.ua

 

Прес-служба:

+38-044-228-9133;
+38-050-900-1304
kip(at)mao.kiev.ua
Онлайн-запис на екскурсію

 

Поштова адреса:

Головна астрономічна обсерваторія

Національної академії наук України

вул. Академіка Заболотного, 27

03143,Kyiv, Ukraine 

Проїзд:
тролейбус №11 ( від ВДНГ до кінцевої зупинки)
або маршрутний автобус №496 (від станції метро "Лукьянівська" або зупинок "Епіцентр", "Заболотного", "Метрологічна" до зупинки: "Лікарня Феофанія, корпус 2").

Астрофото