НОВЕ НА САЙТІ


01.02.19:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2018 рік.


01.02.19:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.

YOUTUBE CHANNELS

Трансляція з ГАО НАНУ проходження Меркурія по диску Сонця 11.11.2019

  • Woodward C. E., Pavlenko Ya.V., Evans A., et al.Lithium in T Coronae Borealis. 2020,AJ,Vol.159,is.5,p.231. 2020AJ....159..231W
  • Začs L., PuÄ·Ätis K., Sperauskas J., et al.HD 54361: evidence for the status of a low mass TP- AGB star. 2020,Astrophys. and Space Sci.,V.365,is.2,p.27. 2020Ap&SS.365...27Z
  • Zubko E., Chornaya E., Zheltobryukhov M., et al.Extremely low linear polarization of comet C/ 2018 V1 (Machholz- Fujikawa- Iwamoto). 2020,Icarus,Vol.336,p.13453. 2020Icar..33613453Z
  • Shchukina N.G., Kostyk R.I.,Velocity Field Diagnostics of the Quiet Sun Using the Lambda-Meter Method: Si I 1082.7 nm Line. 2020,Kinematics Phys. Celest. Bodies.- New York: Allerton Press, Inc.,Vol.36,is.1,p.1-11. 2020KPCB...36....1S
  • Pakuliak L.K., Andruk V.M.,Applications of Big Data in Astronomy and Geosciences: Algorithms for Photographic Images Processing and Error Elimination. 2020,in book: Knowledge Discovery in Big Data from Astronomy and Earth Observation / eds.: Petr Skoda, Fathalrahman Adam.- (ISBN: 978-0-12-819154-5),p.325-330 (Chapter 17). 2020kdbd.book..325P
  • Polyachenko E. V., Berczik P., Just A., et al.Simulation of the loss- cone instability in spherical systems - II. Dominating Keplerian potential. 2020,MNRAS,Vol.492,is.4,p.4819-4824. 2020MNRAS.492.4819P

 

 

Login Form

ПОСИЛАННЯ


::: ADS Bibliographic Codes:" Journal Abbreviations

::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва PLEIADES


Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

71704582_igor_kaplinsky.jpg

До 140-річчя від дня народження
академіка Олександра Яковича Орлова,
засновника ГАО НАН України

ВІДЛУННЯ СПОГАДІВ ТА ДУМОК ПРО О. Я. ОРЛОВА

Про особистість, яка перемагала всупереч лихоліттям історії, чий шлях від Тарту до Далекого Сходу, від Одеси до вершини Карпат був відмічений благородними діями

Про визначного вченого астронома і геофізика, академіка Олександра Яковича Орлова, дослідника та очільника наукової школи з геодинаміки, засновника Полтавської та Головної астрономічної обсерваторій АН УРСР, немає цілісної монографії, як того заслуговує видатна особистість. Проте, про О. Я. Орлова написано немало окремих статей — спогадів та думок його учнів і послідовників, дослідників його спадщини. Також окремо опубліковані життєвий опис (розширена автобіографія) О. Я. Орлова, і спогади про сімейну професію родини Орлових онука Олександра Яковича І. Г. Неізвєстного. Всі ці публікації розміщено в різних періодичних і окремих виданнях: наукових і популярних журналах, збірниках конференцій, в окремих книгах спогадів про роль вчених різної тематики тощо. Нам здалося, що історія цієї особистості, її життєвий шлях, суттєвий внесок в науку та ініціативи з її організації, зокрема й міжнародні, заслуговують публікації в одній книжці, (хоча б з вибіркового зібрання з усіх опублікованих матеріалів), для того, щоб у прийдешніх поколінь склалося цілісне уявлення про цю неординарну особистість. Хай це буде книга — зібрання матеріалів про О. Я. Орлова хоча б в електронному вигляді!

Бо є чому повчитися нащадкам!

Читати книгу

 

Новини

2020-05-07
ГАО НАН України

ГОЛОВНА АСТРОНОМІЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ НАН УКРАЇНИ ОГОЛОШУЄ КОНКУРС НА ЗАМІЩЕННЯ ВАКАНТНОЇ ПОСАДИ

старшого наукового співробітника відділу позагалактичної астрономії та астроінформатики

На заміщення вакантної посади старшого наукового співробітника може претендувати особа з науковим ступенем не нижче доктора філософії (кандидата наук), яка має не менше п’яти років досвіду, за останні п’ять років не менше п’яти публікацій та/або патентів (розпорядження Президії НАН України № 553 від 04.10.2018 р).

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, які потрібно подати на конкурс у доданому файлі

Документи подавати вченому секретареві ГАО НАН України (кімн. 205; тел. 526-47-60).

Термін подання документів: з 07.05.2020 р. до 08.06.2020 р.


2020-03-05

Думки на папері. «Про чергові вибори президента НАН України»

12 лютого 2020 року у газеті «Урядовий кур'єр» № 27 Національна академія наук України повідомила про оголошення виборів президента та членів Президії НАН України. Очевидно, що в сучасних умовах державного, суспільного та наукового життя України, ці вибори будуть неординарною подією з багатьох причин та матимуть значний вплив на подальший розвиток наукової сфери нашої держави.

За традицією у таких ситуаціях я оприлюднюю свої думки та подаю окремі пропозиції у відкритій формі (див., наприклад, статтю «І ще раз про наболіле...» на сайті ГАО НАН України).

Шановні колеги, в разі зацікавленості читайте, радьте та критикуйте все те, що тут написано. Хочу зауважити, що ці «Думки на папері» не є моєю передвиборчою платформою. Я ще остаточно не вирішив, чи братиму участь у цих виборах як можливий кандидат на одну з керівних посад в НАН України.

Як це було у 2015 році? І чому я тоді давав згоду бути кандидатом у президенти ? Класика виборного жанру ставить не тільки запитання «хто», «коли» та «як», але й запитання «чому»....

Читати повністю...


2020-01-29

 

Чи вибухне Бетельгейзе? І.П.Крячко - популярно про астрономію на "Культура. Live"

В гостях програми «Культура. Live» радіостанції «Українське радіо «Культура»» | UA: Радіо Культура | побував виконувач обов’язків завідувача лабораторії методологічного забезпечення освіти і науки астрономічної (МІЗОН-А) Головної астрономічної обсерваторії НАН України  Іван Крячко, котрий прокоментував тему спадання яскравості зорі Бетельгейзе – однієї з найяскравіших у сузір’ї Оріона:

Текстова версія інтерв'ю на сторінці новин сайту НАН України.

Аудіозапис радіопередачі: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?...

НАУКА

Аналітично-чисельні методи дослідження процесів у залишках наднових зір

11 березня 2020 року на засіданні Президії НАН України була заслухана та високо оцінена доповідь к.ф.-м.н. В.В.Бешлея "Аналітично-чисельні методи дослідження процесів у залишках наднових зір".

Розв’язання рівнянь магнітогідродинаміки разом з рівнянням руху часток, є необхідним для опису випромінювання елементарних часток у багатьох задачах фізики та астрофізики. Однією з таких задач є моделювання випромінювання часток на фронтах ударних хвиль у залишках наднових зір.

У загальному випадку розв’язок рівнянь магнітогідродинаміки можна знайти лише числовими методами. Однак у 1946 році Л. І. Сєдовим був знайдений точний автомодельний аналітичний розв’язок рівнянь гідродинаміки для сильного точкового вибуху. У 1964 році В. П. Коробейніковим, а потім С. П. Рейнольдсом та Р. А. Чевальєром у 1981 році було отримано аналітичні розв’язки рівняння магнітогідродинаміки для сильного точкового вибуху.

Автомодельні розв'язки Сєдова, узагальнені Коробейніковим на випадок присутності магнітного поля, дозволили спростити розрахунок випромінювання від прискорених часток на фронтах ударних хвиль у залишках наднових зір, які перебувають на адіабатичній стадії еволюції. Дослідження нетеплового випромінювання залишків наднових зір, тобто випромінювання, зумовленого високоенергетичними (не тепловими) зарядженими частками, на сьогодні є одним з актуальних напрямів в астрофізиці високих енергій, оскільки загальноприйнятою є думка, що залишки наднових зір є основним джерелом Галактичних космічних променів та можуть прискорювати їх до енергій 1015 — 1017 еВ.

Автором у складі колективу українських та італійських дослідників для дослідження кінетики та випромінювання часток був розроблений метод опису еволюції заряджених часток (як електронів, так і протонів) за течією після проходження фронту ударної хвилі, а також метод, що дав змогу проводити моделювання спектрів та карт розподілу поверхневої яскравості залишків наднових зір в радіо-, рентгенівському та ґама-діапазонах. Побудовано алгоритм для моделювання карт поляризації залишків наднових зір. Для швидкого та якісного аналізу параметрів моделі отримано аналітичні апроксимації, які забезпечують можливість проводити розрахунки радіальних та азимутальних профілів поверхневої яскравості в околі фронту ударної хвилі.

Новим амбітним проектом, потенціал відкриттів якого є співмірним з Великим адронним колайдером, є проект СТА. Це великий масив черенковських телескопів, який планується ввести в експлуатацію в 2020 році, з обладнанням в обох півкулях Землі. Він буде працювати з високим розділенням в жорсткому гама-діапазоні. Україна увійшла в цей міжнародний проект у 2015 році й нині є однією з 32 країн- учасниць. Серед 201 установ-учасників проекту Україну представляють лише три інституції, а ІППММ ім. Я. С. Підстригача є єдиним представником від НАН України. Запропонована модель може бути використана також і для аналізу результатів, які будуть отримані у цьому проекті.

 

Бешлей Василь Володимирович
к.ф.-м.н., н.с. Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України

 

Про порядок обчислення часу в Україні

 

Зараз у зв’язку з переходом на літній час на переважній більшості території України, запровадженням московського часу на окремих окупованих та неконтрольованих Україною територіях, вивченням впливу змін порядку обчислення часу на здоров’я людей – у ЗМІ та спільнотою України все частіше обговорюється питання про запровадження оптимального порядку обчислення часу.

Нижче подаємо окремі матеріали переписки академіка НАН України Ярослава Степановича Яцківа від імені Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Читати далі...

ОБСЕРВАТОРІЯ

Головна астрономічна обсерваторія НАН України

Головну астрономічну обсерваторію НАН України засновано 17 липня 1944 р. з ініціативи відомого вченого, астронома й геофізика, Олександра Яковича Орлова (1880 — 1954). Розташована вона за 12 км від центра Києва в Голосіївському лісі (звідси походить її неофіційна назва – Голосіївська).

Обсерваторію очолювали акад. АН УРСР О.Я. Орлов (1944 — 1948 та 1951 — 1952); чл.- кор АН УРСР В.П. Цесевич (1948 — 1951), чл.-кор. АН УРСР А.О. Яковкін (1952 — 1959), акад. АН УРСР Є.П. Федоров (1959 — 1973), д.ф.-м.н. І.К. Коваль (1973 — 1975). З 1975 р. Обсерваторію очолює академік НАН України Ярослав Степанович Яцків.

Обсерваторія займає провiдне мiсце у багатьох галузях астрономiї, таких як: дослідження обертання Землі й побудова координатних систем у космічному просторі, фізика фотосфери Сонця й тіл Сонячної системи, формування й еволюція зір і галактик та ін.

При ГАО функціонує аспірантура та спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з фізико-математичних наук за спеціальностями:

  • астрометрія і небесна механіка
  • астрофізика, радіоастрономія
  • геліофізика і фізика сонячної системи
  • дистанційні аерокосмічні дослідження

ГАО видає журнали «Кинематика и физика небесных тел», «Космiчна наука i технологiя» та щорічник «Астрономiчний календар».

Досягнення співробітників Обсерваторії недноразово відмічено Державними преміями і медалями СРСР та України у галузі науки і техніки, преміями НАН України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міжнародними преміями, серед яких «Фундація доктора Дем’яніва. За мир і свободу України» та ім. Р. Декарта, медаллю ім. Ю. Гагаріна та орденами «За заслуги».

У 2004 р у зв’язку з 60 - річчям ГАО НАН України нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а мала планета № 15675 отримала назву «Голосєєво» на честь Голосіївськой обсерваторії.

В Головній астрономічній обсерваторії плідно працюють 8 наукових відділів: астрометрії, фізики зір та галактик, космічної геодинаміки, фізики космічної плазми, фізики тіл Сонячної системи, фізики Сонця, експериментальної астрофізики і оптики атмосфери, астрокосмічний інформаційно-обчислювальний центр (АКІОЦ).

 

Приймальня директора:

+(380) 44 526-31-10
+(380) 44 526-21-47

 

Канцелярія:

+(380) 44 526-08-69
+(380) 44 526-21-47
office(at)mao.kiev.ua

 

Прес-служба:

+38-044-228-9133;
+38-050-900-1304
kip(at)mao.kiev.ua
Онлайн-запис на екскурсію

 

Поштова адреса:

Головна астрономічна обсерваторія

Національної академії наук України

вул. Академіка Заболотного, 27

03143,Kyiv, Ukraine 

Проїзд:
тролейбус №11 ( від ВДНГ до кінцевої зупинки)
або маршрутний автобус №496 (від станції метро "Лукьянівська" або зупинок "Епіцентр", "Заболотного", "Метрологічна" до зупинки: "Лікарня Феофанія, корпус 2").