Світогляд 04.2023

ПРЕС-РЕЛІЗ: ЖУРНАЛ «СВІТОГЛЯД» ПРО УКРАЇНУ ЯК НАРІЖНИЙ КАМІНЬ СВІТУ МАЙБУТНЬОГО, ПРО СВЯТИНЮ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ – СОФІЙСЬКИЙ СОБОР У КИЄВІ, ПРО ВАРТІСТЬ ВІДНОВЛЕННЯ ТА ОБСЯГ РЕПАРАЦІЙ, ЯКІ ПЛАТИТИМЕ АГРЕСОР, ПРО НОВІ КНИГИ «АКАДЕМПЕРІОДИКИ» ТА ПРО НАУКОВІ РОЗРОБКИ ІНСТИТУТІВ НАН УКРАЇНИ, ГОТОВІ ДО ВПРОВАДЖЕННЯ У ПРОМИСЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО

Вийшов друком 4-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (липень–серпень) за 2023 рік (видання журналу здійснює Національна академія наук України разом з Головною астрономічною обсерваторією НАН України). У зверненні до читачів головний редактор академік Ярослав Яцків напередодні відзначення 32-ої річниці Незалежності України розмірковує над питанням: «Якою буде Україна після закінчення війни?». Стале економічне піднесення держави можливе тільки за умови належного розвитку науки, технологій та інновацій. Сьогодні йде війна і нові виклики вимагають нових рішень, Національну академію наук України очікують значні зміни. Ярослав Яцків пропонує авторам та шанувальникам «Світогляду» створити волонтерський рух задля порятунку науки України та її високотехнологічних розробок. Долучайтеся та подавайте пропозиції.

Тисячолітній православний культурно-мистецький та історичний центр Софійський Собор – святиня українського народу. «БОГ ПОСЕРЕД НЬОГО – І НЕ ЗАХИТАЄТЬСЯ» – змістовна оповідь мистецтвознавиці Олени Шапіро (м. Київ) про долю, мистецьку спадщину, духовну значущість Софійського собору в Києві.

«ЗДОЛАТИ ЗВІРА» – інформація кандидатки геологічних наук Анни Радченко (ВД «Академперіодика» НАН України, м. Київ) про вихід у видавництві «Академперіодика» нової книги в рамках загальноакадемічної серії «Наука для всіх» під назвою «Рашизм: Звір з безодні» Її автор – Лариса Якубова, член-кореспондент НАН України, (Інститут історії НАН України, м. Київ). Видання присвячено дослідженню ідеологічних і ментальних витоків рашизму, як вищій стадії «руськаго міра», етапам його поступу та викликам. Містить пояснення, що саме «колективний Захід» не зрозумів досі про це десуб’єктивоване і дегуманізоване державосуспільство.

І ще одне нове видання цього року – «Поділ влади у контексті теолого-соціологічного праворозуміння (нариси правової теорії)» – рекомендує Анна Радченко у публікації «ВЛАДА ЯК ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ РЕСУРС» (Київ: Гельветика). Автор – Василь Костицький, доктор юридичних наук, академік НАПНУ, співавтор Конституції України. Книга є своєрідним підсумком тривалого наукового осмислення вченим як процесів конституцієтворення в Україні, так і впровадження у практику державного будівництва принципу поділу влади.

Російська агресія нанесла величезної шкоди довкіллю в Україні, людському здоров’ю та культурі. Як оцінити цю шкоду, щоб розрахувати вартість відновлення та обсяг репарацій, які платитиме агресор? Методи оцінювання описують Євген Стахів (Університет Джонса Гопкінса, м. Балтимор, США) та Андрій Демиденко, кандидат фізико-математичних наук (Інститут проблем математичних машин та систем НАН України, м. Київ) у статті «ВИЗНАЧЕННЯ, ОЦІНКА ТА ОБЛІК (РОЗРАХУНОК) ВОЄННОЇ ШКОДИ ДОВКІЛЛЮ УКРАЇНИ». Оксана Луцишина, українська письменниця (Техаський університет, м. Остін, США) присвятила емоційне есе пам’яті своїй подрузі, письменниці та громадській діячці Вікторії Амеліної, життя якої зупинилося назавжди після важкого поранення в червні 2023 року під час ракетного обстрілу Краматорська Росією – «КОЖНА ХВИЛЯ – ЗА ТЕБЕ. Вікторія Амеліна. In memoriam».

Освітньо-наукова сфера потрапила у складні умови та примарне майбутнє через російську збройну агресію. Словник української мови у 20-ти томах, який створюють в Українському мовно-інформаційному фонді спільно з фахівцями Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови, наразі представлено тринадцятьма томами. Про звитяжну працю вчених над подальшими випусками Словника та про низку проблем, пов’язаних із нормальним функціонуванням наукових установ та можливістю виконувати заплановані раніше завдання і важливі проєкти пише у матеріалі «АКАДЕМІЧНА ЛЕКСИКОГРАФІЯ В УМОВАХ ВІЙНИ: ХТО, ЯК НЕ МИ?» кандидатка філологічних наук Людмила Томіленко (Український мовно-інформаційний фонд НАН України, м. Київ).

Доктор фізико-математичних наук Максим Стріха представляє збірку поезій «ЧОРНО-БІЛА ВІЙНА» БОРИСА ГРИНЬОВА: ЩОДЕННИК ТРАГІЧНОГО І ГЕРОЇЧНОГО РОКУ». Борис Гриньов – знаний учений-матеріалознавець, академік НАН України (Інститут сцинциляційних матеріалів, м. Харків), а також меценат і поет. Пропонуємо вашій увазі його «ВІРШІ ВОЄННОГО РОКУ».

Богдан Мацелюх, член-кореспондент НАНУ (Інститут мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, м. Київ) повідомляє про «МАСКУВАЛЬНІ СІТКИ ВІД ІНСТИТУТУ МІКРОБІОЛОГІЇ І ВІРУСОЛОГІЇ ім. Д.К. ЗАБОЛОТНОГО НАН УКРАЇНИ».

«Маріупольський могильник» – один з найбагатших і найзагадковіших серед неолітичних поховальних комплексів Європи, розкопаний на місці майбутньої «Азовсталі». Наталія Михайлова, кандидатка історичних наук (Інституту археології НАН України, м. Київ) розповідає про трагедію української археологічної науки: пам’ятка первісної археології України повністю розграбована і знищена російськими хижаками. «ЗНИЩЕНИЙ ДВІЧІ. МАРІУПОЛЬСЬКИЙ НЕОЛІТИЧНИЙ МОГИЛЬНИК – НЕПОПРАВНА ВТРАТА ЄВРОПЕЙСЬКОЇ АРХЕОЛОГІЇ».

Астроном, історик науки Володимир Смирнов, вивчаючи матеріали архівно-слідчої групової справи УСБУ, намагається з’ясувати сутність обвинувачень і долю відомих вчених і співробітників Астрономічної обсерваторії в Одесі, арештованих у 1944 році НКДБ УРСР: і звинувачених у колабораціонізмі під час окупації Одеси: «ПОКРОВСЬКИЙ, ВАРНЕКЕ, СОКОЛОВ ТА ІН: ЗРАДНИКИ ЧИ ЖЕРТВИ СВАВІЛЛЯ?»

Полтавщина – справжня духовна скарбниця України, адже вона дала людству цілу плеяду талантів, – пише докторка історичних наук Ірина Петренко (ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», м. Полтава), серед яких «КОРИФЕЙ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРИЧНОЇ НАУКИ: ВІРА НИКАНОРІВНА ЖУК (1928-2008). (ДО 95 РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)».

«ГОЛОВНЕ ЗАВДАННЯ УКРАЇНИ – ЇЇ ВНУТРІШНЯ ІНТЕГРАЦІЯ» – Богдан Залізняк (прес-центр ЗНЦ НАН України і МОН України, м. Львів) сповіщає про зустріч студентської молоді, науковців Львова, діячів культури та медіа з Ларисою Івшиною, відомою журналісткою та громадською діячкою, яку організувала Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка».

В цьому числі «Світогляду» можна дізнатися про ГОТОВІ ДО ВПРОВАДЖЕННЯ У ПРОМИСЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО НАУКОВІ РОЗРОБКИ ІНСТИТУТУ ГЕОХІМІЇ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА НАН УКРАЇНИ» (м. Київ), а саме:
- «СТАНЦІЯ РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ, РІДКИХ ТА СИПКИХ МАТЕРІАЛІВ «FOOD LIGHT»;
- «БЕЗПІЛОТНА СИСТЕМА (БПЛА) АВТОМАТИЗОВАНОГО РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ МІСЦЕВОСТІ ТА ОБ’ЄКТІВ ЯДЕРНО-ПАЛИВНОГО КОМПЛЕКСУ - GS-SMART»;
- «БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНА ПОРТАТИВНА СТАНЦІЯ РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ ТА МОНІТОРИНГУ «ВЕКТОР»;
- «УСТАНОВКА БАГАТОФУНКЦІОНАЛЬНА ЛАЗЕРНА ТЕРАПЕВТИЧНА «GELIOUS»;
- «УСТАНОВКА З ПЕРЕРОБКИ МЕДИЧНИХ ВІДХОДІВ «МЕДВЕЙСТ»;
- «НАЙНОВІШІ ВАКУУМНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДЛЯ ЕЛЕМЕНТІВ АКУМУЛЯТОРІВ»;
- «ГНУЧКІ ОДНО- І ДВОСТОРОННІ ІНФРАЧЕРВОНІ ОБІГРІВАЧІ»;
- «МОБІЛЬНА СТАНЦІЯ МОНІТОРИНГУ РАДІАЦІЙНОГО ТА МЕТЕОРОЛОГІЧНОГО СТАНУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА «МЕТЕОСПЕКТР»;
- «СИСТЕМА ДИСТАНЦІЙНОГО ГАММА-СПЕКТРОМЕТРИЧНОГО СКАНУВАННЯ ЗЕМНОЇ ПОВЕРХНЇ З ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ ТИПУ «ОКТОКОПТЕР»;
- «ПЛАЗМОХІМІЧНА УСТАНОВКА «PLASMA-SORB» ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ РАДІОАКТИВНИХ ВІДХОДІВ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ АЕС ТА ТРАПНИХ ВОД»;
- «ПЛАЗМОХІМІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ СИНТЕЗУ НАНОМАТЕРІАЛІВ ТА НАНОКОМПОЗИТІВ SIO2 /FE3 O4 ДЛЯ ОЧИЩЕННЯ РІДКИХ РАДІОАКТИВНИХ ВІДХОДІВ ОБ'ЄКТІВ ЯПЦ»;
- «АВТОМАТИЗОВАНИЙ КОМПЛЕКС СПЕКТРОМЕТРІЇ ВНУТРІШНЬОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ ЛЮДИНИ «SCREENER»;
- «СЕНСОР НА ОСНОВІ НОВІТНІХ НАНО-ЧАСТИНОК ДЛЯ B.ANTHRACIS ТА M. TUBERCULOSIS»;
- «СИСТЕМА ОПЕРАТИВНОГО РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ НА БАЗІ ЛІТАЛЬНОГО АПАРАТУ».

За більш детальною інформацією можна звернутися до доктора технічних наук, члена-кореспондента НАН України Забулонова Юрія Леонідовича, директора ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України» (+38 044 502-12-29, e-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).

Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті видання.

Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318. м. Київ-30, 01601

Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Телефон: 239-63-87</p