День Астероїда (Asteroid Day)


30 червня 2017 р. людство утретє відмітить День Астероїда. Зауважте, не відсвяткує, бо це не свято, а радше День — нагадування та інформування про небезпеку, яка може очікувати Землю — «астероїдний армагеддон»! Отже, День Астероїда — просвітницька ініціатива, спрямована на підвищення обізнаності землян про загрози, пов’язані з астероїдами. Ба більше, на думку тих, хто підписав декларацію про День Астероїда, це має допомогти відкрити усі небезпечні для нашої планети навколоземні об’єкти (Near Earth Objects, NEO).

День Астероїда (Asteroid Day)

Хто заснував День Астероїда?

Ініціаторами були астрофізик Брайан Мей (відомий значно ширшій авдиторії як один із засновників і гітарист рок-групи Queen), режисер Ґріґ Ріхтерс, астронавт Рості Швайкарт і виконавчий директор фонду B612 Даніка Ремі. Ця група підготувала звернення «Декларація 100X» до науковців із закликом врятувати Землю від майбутніх зіткнень з астероїдами. Декларацію підписали відомі науковці та астронавти, зокрема Мартін Ріс — Королівський астроном (Великобританія), фізик-теоретик Кіп Торн, біолог Річард Докінз, Джим Ловелл — командир космічного корабля «Аполлон-13», а також багато простих людей з різних країн світу.

Коли уперше зустріли День Астероїда?

Наприкінці 2014 р. ініціативна група на прес-конференції запропонувала зустрічати щорічно День Астероїда 30 червня. Перший такий День був у 2015 р. Генеральна Асамблея ООН офіційно визнала День Астероїда у грудні 2016 р.

Чому День Астероїда припадає на 30 червня?

Пояснення просте — в цей день 1908 р. на Землю «впав» Тунгуський метеорит. Слово впав у лапках, бо досі невідомо, чи досягло небесне тіло поверхні нашої планети. Ймовірно, що об’єкт вибухнув на певній висоті, внаслідок чого було понищено понад 20 000 квадратних кілометрів лісу в долині річки Підкам’яна Тунгуска в Сибіру.

Як рятувати Землю від астероїдів?

Найперше — треба виявити всі потенційно небезпечні для Землі астероїди. З цією метою варто залучати як державні, так і приватні ресурси для створення мережі пошуку і моніторингу цих об’єктів. Наприклад, Фонд B612 розробляє космічний телескоп для пошуків небезпечних навколоземних астероїдів. У разі виявлення такого об’єкта, теоретично запропоновано змінити його орбіту чи розбити на дрібні фрагменти.

зустріч зонду Deep Impact з ядром комети Темпеля 1

Уявлення художника про зустріч зонду Deep Impact з ядром комети Темпеля 1. Фото з сайту photojournal.jpl.nasa.gov/.

Як отримати інформацію про наближення до Землі астероїдів від фахівців?

Центр малих планет Міжнародного астрономічного союзу вирішив покласти край спекуляціям щодо інформації з теми астероїдної небезпеки — відтепер у співпраці з добровольцями з Oracle Corporation Центр укладає щоденні електронні оповіщення (електронний дайджест Daily Minor Planet) про проходження навколоземних астероїдів. Докладніше про цю послугу сказано в замітці «Щоденні оповіщення про проходження астероїдів», яку вміщує науково-популярний інтернет-журнал «Наше небо».

Чи вивчають малі тіла Сонячної системи в Головній астрономічній обсерваторії НАН України?

Так! ГАО НАН України має у своєму складі лабораторію фізики малих тіл Сонячної системи. Її науковці досліджують широке коло питань, пов’язаних з природою комет і астероїдів. У ГАО працювали відомі дослідники малих тіл В.П. Конопльова та Л.М. Шульман.

До вашої уваги кілька науково-популярних статей співробітників ГАО на тему малих тіл Сонячної системи:

Докладніше про День Астероїда та астероїдну небезпеку

Про астероїди і вовків напередодні Дня Астероїда
Сайт Дня Астероїда.