NameExoWorlds

100 000 людей із 110+ країн вибрали імена для екзопланетних систем на святкуванні 100-річчя Міжнародного астрономічного союзу. Переможці назв Національного конкурсу в Україні

17 грудня 2019 року на прес-конференції в Парижі (Франція) оголошено назви 110+ екзопланет та зір, запропонованих у рамках проекту IAU100 NameExoWorlds і святкування 100-річчя Міжнародного астрономічного союзу (МАС)*. У проекті в 2019 році 110+ країн організували національні кампанії для безпосередньої участі понад 780 000 людей у всьому світові, які пропонували та вибирали імена для кожної екзопланети та зорі, навколо якої вона обертається.

Проект IAU100 NameExoWorlds привернув велику увагу, оскільки громадськість охоче використовувала цю захоплюючу можливість запропонувати значущі, творчі та унікальні назви системи «зоря+екзопланета» для своїх країн. Це лише другий раз в історії, коли міжнародний проект призвів до іменування зір та екзопланет. Загалом, із 110+ країн надійшло 360 000 пропозицій щодо імен. Національний комітет кожної країни зводив свої пропозиції до списку національних кандидатів, які були представлені громадськості для їх голосування. Всього 420 000 людей проголосували за своїх бажаних кандидатів. Проект матиме тривалий вплив, оскільки назви-переможці будуть використовуватися паралельно з існуючою науковою номенклатурою, яка зараховується особі, групі чи установі, яка їх запропонувала.....

Повний текст.... [ DOCX ] або [ PDF ]


 

Конкурс IAU100 NameExoWorlds

Вдруге у своїй історії Міжнародний астрономічний союз (МАС) організовує конкурс із привласнення імен планет і зір, навколо яких вони обертаються (http://www.nameexoworlds.iau.org/). Цього разу учасникам проекту, присвяченого 100-річчю з часу заснування МАС, пропонується надати імена системам, що містить одну зорю і одну планету, при цьому кожній країні виділяється власна система. Важливо розуміти, що схвалені імена не замінять традиційні наукові позначення, але будуть визнані МАС як повноправні назви об'єктів та опубліковані із зазначенням авторства. Ці назви потім можуть використовуватися всіма бажаючими без будь-яких обмежень поряд із науковими позначеннями або замість них.

Україні виділена планетна система HAT-P-15, що знаходиться в сузір’ї Персея. Зоря у цій системі є жовтим карликом (тип G) і поки що недосяжна для спостережень наземними телескопами. Екзопланета HAT-P-15b була відкрита в 2010 році, знаходиться на відстані 0.0965 а.од. від зорі, є газовою планетою-гігантом з масою 1,94 мас Юпітера і орбітальним періодом 10,9 діб (https://exoplanets.nasa.gov/exoplanet-catalog/1229/hat-p-15-b/).

 

Враховуючи широкий публічний резонанс конкурсу, світоглядне значення запропонованим назвам планетній системі, які увічнять наш вибір, Національний комітет звертається до всіх організацій розмістити цю інформацію на своїх веб-сторінках і тримати її активною до завершення конкурсу, як і поширити її у всіх соціальних мережах.