НОВЕ НА САЙТІ


25.05.18::: На сторінці вченого секретаря розміщена ПОСТАНОВА Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 404 про нові правила проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад державної наукової установи.


01.02.18:::На сайті в розділі "Річні звіти" розміщений річний звіт ГАО за 2017 рік.


23.01.18:::Якщо вам потрібна сторінка сайту, якої немає в поточному перегляді, ви можете або скористатися пошуком по сайту або переглянути сторінки архіву сайту, куди переносяться всі матеріали, що були раніше опубліковані і в яких закінчився термін публікації.


10.11.17::: На сайті додано новий розділ ІНТЕРВ'Ю, де публікуються посилання на інтерв'ю наших співробітників у різноманітних ЗМІ.


10.11.17::: На сторінці відділу кадрів розміщений лист відділу науково-правового забезпечення діяльності НАН України щодо змін в законодавстві, що дотичать пенсійного забезпечення наукових працівників.


31.01.17::: В розділі ЩО, ДЕ, ЯК?, а також на сторінці АКІОЦ розміщена інструкція з запуску програм на кластері ГАО.


31.03.16::: В розділі ЩО ДЕ ЯК? можна знайти інструкції щодо налаштування принтера загального користування, встановленого в бібліотеці ГАО.


14.03.16::: Тепер на сайті можна виконувати пошук по наших періодичних виданнях


COORDINATES

Latitude N50 21.9
Longitude E30 30.4
Altitude 188 m above s. l.
  • Khomenko E.V., Vitas N., Collados M., et al.Three-dimensional simulations of solar magneto- convection including effects of partial ionization. 2018,A&A,Vol.618,p.A87. 2018A&A...618A..87K
  • Tashiro M., Maejima H., Babyk Iu.V.,Concept of the X-ray Astronomy Recovery Mission. 2018,Proceedings of the SPIE (Vol. 10699, id. 1069922 12 pp. ), 2018SPIE10699E..22T
  • Shukirgaliyev B., Parmentier G., Just A., et al.The Long-term Evolution of Star Clusters Formed with a Centrally Peaked Star Formation Efficiency Profile. 2018,ApJ,Vol.863,p.171 (13 pp.). 2018ApJ...863..171S
  • Lazorenko P.F., Sahlmann J.,Updated astrometry and masses of the LUH 16 brown dwarf binary. 2018,A&A,Vol.618,A111 (11 pp.). 2018A&A...618A.111L
  • Maliuk A. A., Zinchenko I.A.,Metallicity calibrations and oxygen abundance evolution in massive galaxies. 2018,Advances in Astronomy and Space Physics,V.8,p.24-27. 2018AASP....8...24M
  • Schaerer D., Izotov Y.I., Nakajima K., et al.Intense C III] λλ1907,1909 emission from a strong Lyman continuum emitting galaxy. 2018,A&A,V.616,p.L14 (5 pp.). 2018A&A...616L..14S

 

 

Login Form

ЛІТОПИС ГАО

2004 року до ювілею ГАО було видано книгу-літопис «60 років Головній астрономічній обсерваторії НАН України». Швидко проминули ці 10 років. До нового 70-літнього ювілею було вирішено підготувати продовження Літопису за останні 10 років. Вашій увазі пропонується кінцевий варіант літопису "Головна астрономічна обсерваторія НАН України між двома ювілеями: 2004—2014 роки"

ПОСИЛАННЯ


::: Англомовне видання "Кінематики і фізики небесних тіл" на сайті видавництва PLEIADES


Астропортал

Астрономічна наука в Україні і світі, останні події в космонавтиці, найновіші космічні місії, історія астрономії та ще багато цікавого на сторінках "Українського Астрономічного Порталу"

Random photo

spring2018_3.jpg

Річні звіти ГАО

2017. Найважливіші наукові результати

1. За даними української спостережної програми  моніторингу атмосфери Сонця,  яка виконується з 2012 р.  за допомогою сонячного горизонтального телескопа  АЦУ-5 в ГАО НАН України, вперше виявлено кореляцію варіацій спокійної компоненти  Сонця з індексами сонячної активності. Ці варіації майже на порядок менші за повні варіації Сонця як зорі. Фотосфера Сонця в максимумі сонячної активності стає гарячішою (С.М. Осіпов, чл.-кор. НАН України Р.І. Костик, чл.-кор. НАН України Н.Г. Щукіна).

2. Створено нову базу даних поляриметрії комет, яка містить 3441 спостереження для 95 комет за 1881-2016 р. Базу розміщено в Міжнародній базі даних NASA «PLANETARY DATA SYSTEM»; її можна використати як спостережний базис для розвитку теорії розсіяння світла, чисельного моделювання, визначення фізичних характеристик пилу в атмосферах комет, класифікації комет і вибору майбутніх цілей космічних місій (https://pdssbn.astro.umd.edu/holdings/pds4-compil-comet:polarimetry-v1.0/SUPPORT/dataset.html) (О.С. Шубіна, М.М. Кисельов, В.К. Розенбуш).

Повністю...

3. З використанням результатів прямого чисельного розв’язку рівнянь Максвелла для розсіювальних середовищ різної структури та хімічного складу проведено аналіз поляриметричних спостережень низки віддалених комет. Уперше одержано мікрофізичні характеристики частинок в їхніх комах (Ж.М. Длугач, О.В. Іванова).

4. У рамках спільної роботи з астрофізиками Іспанії показано, що атмосфера зорі Proxima Cen (Проксима Центавра), біля якої відкрито планету земного типу, має складну будову. Що типово для зір спектрального класу М5 V, Проксима Центавра має потужну хромосферу. Над нею розташована зона зоряних спалахів, яка продукує гарячий зоряний вітер, видимий як емісійна деталь у крилі Нα. Вперше отримано оцінки світності зорі Proxima Cen, в лінії Hα та втрати маси зорею внaслідок високотемпературного зоряного вітру (Я.В. Павленко).

5. Розроблено методику визначення гармонік у розріджених квантових потоках, коли неможливо побудувати криву блиску. Проблема, нерозв’язна в часовому поданні, може бути точно вирішена в частотному поданні Фур’є. Показано застосування описаного методу до аналізу гамма-спалаху з гамма-обсерваторії CGRO. У тригері BATSE № 207 в енергетичному каналі 25-50 кеВ з тривалістю спалаху 0,030±0,002 с фіксуються дві істотні гармоніки при 190 і 310 кГц з напівшириною близько 25 кГц, які відповідають швидкостям 25 000 км/с (приблизно 0.08 швидкості світла). Наближений розмір об’єкта - 6000 км, а розмір активної області — приблизно 484 км. Можливим сценарієм для гамма-спалаху є злиття чорної діри зоряної маси і нейтронної зорі (Б.Ю.Жиляєв).

6. Акад. НАН України Ю.І. Ізотов і д.ф.-м.н. Н.Г. Гусєва, використовуючи найпотужніші телескопи США, у 2017 р. зробили два відкриття в галузі позагалактичної астрономії і космології. Вони відкрили галактику з найменшим вмістом хімічних елементів, важчих за гелій, побивши рекорд, встановлений ними ж 1990 р. За своїми властивостями ця галактика подібна до галактик, які вперше утворювались у Всесвіті, коли він був молодим і його вік становив менш ніж 1 млрд років (тепер вік Всесвіту становить близько 14 млрд років). Незважаючи на величезні зусилля міжнародної астрономічної спільноти, таких галактик з дуже низьким вмістом хімічних елементів, важчих за гелій, дотепер було знайдено менше десяти, при цьому більшість з них відкрито акад. НАН України Ю.І. Ізотовим і Н.Г. Гусєвою.

Акад. НАН України Ю.І. Ізотов і Н.Г. Гусєва з використанням власної програми спостережень на Космічному телескопі ім. Габбла зробили у звітному році ще одне відкриття, яке без перебільшення можна назвати проривом у спостережній космології. Вони відкрили галактику з втратою такої кількості іонізувального випромінювання, що воно здатне іонізувати нейтральне міжгалактичне середовище, яким воно було впродовж Темних Віків (z ~ 6-10) повної непрозорості раннього Всесвіту для цього випромінювання. Майже половина іонізувального випромінювання, яке виробляється знайденою галактикою, її покидає. Лише 10 років тому з’явилися натяки на те, що карликові галактики з високим темпом утворення зір можуть бути відповідальні за вторинну іонізацію Всесвіту. Таких галактик в ранньому Всесвіті передбачається дуже багато, але спостерігати їх на величезних відстанях (z>6) з потрібною точністю майже неможливо. Тому саме такі галактики й були знайдені акад. НАН України Ю.І. Ізотовим і Н.Г. Гусєвою в близькому Всесвіті поміж галактик з малим вмістом хімічних елементів, яких дуже мало залишилося дотепер. Таким чином, акад. НАН України Ю.І. Ізотову і Н.Г. Гусєвій вдалося довести, що галактики з такими властивостями здатні зумовити вторинну іонізацію Всесвіту, яка відбувалась у часи, коли його вік становив менш ніж 1 млрд років.

7. Розроблено аналітично-ітераційний метод для розв’язку стаціонарних і нестаціонарних задач модуляції космічних променів. Метод може знайти широке застосування для опису як стаціонарних, так і нестаціонарних фізичних процесів поширення космічних променів у багатошаровій та сферично-симетричній моделі геліосфери з різними режимами поширення сонячного вітру і розсіювальними властивостями середовищ для відповідного шару. Показано, що точність знайдених розв’язків у заданій точці геліосфери залежить від модуляційного параметру космічних променів та від досліджуваної енергії частинок (Ю.Л. Колесник, Б.О. Шахов).

8. Виконано оптичну фотометрію компактних мультизображень квазарів в гравітаційних лінзах для дослідження часу затримки між лінзованими зображеннями квазара та для характеристики мікролінзованих подій. Для цього було створено високоефективний фотометричний метод під назвою «функція розповсюдження адаптивної точки», який був успішно перевірений на великій кількості змодельованих зображень. На основі цього методу обчислено величини фотометричних похибок, які впливають на якість спостережуваних даних (А.А. Елиїв).

9. Завершено дослідження рентгенівських властивостей ізольованих галактик з активними ядрами з каталогу 2MIG у Місцевому Всесвіті за наявними архівними даними космічних місій Chandra, Suzaku, XMM-Newton, Swift, INTEGRAL, NuStar. Отримано, що основні спектральні характеристики активного ядра ізольованих галактик у діапазоні 0.5—12 кеВ не відрізняються від таких характеристик галактик у щільнішому оточенні, а, отже, доведено, що активність ядра галактик зумовлена здебільшого внутрішними фізичними процесами. Зокрема, за порівнянням спостережуваного прояву різних сценаріїв темпів акреції на центральну надмасивну чорну діру вперше виявлено, що окремі представники ізольованих галактик демонструють суб-едінгтонівську акрецію з характерним надлишком у м’якому рентгенівському діапазоні (І.Б. Вавилова, А.А.Василенко).

10. Уперше створено каталог Форбуш-ефектів зі встановленням структури великомасштабно- го збурення, яким зумовлена модуляція потоку галактичних космічних променів у певній точці міжпланетного простору. Вперше розроблено їхню класифікацію, яка забезпечує можливість проведення аналізу взаємозв’язку параметрів Форбуш-знижень із характеристиками міжпланетних збурень певного типу і дозволяє виявляти й систематизувати найбільш модуляційно ефективні структурні утворення в сонячному вітрі, що сприяє кращому розумінню механізмів модуляції галактичних космічних променів різними типами потоків сонячного вітру і має важливе значення при діагностуванні електромагнітних умов у внутрішній геліосфері й прогнозуванні космічної погоди. Здобуті результати увійшли до кандидатської дисертації, яку прийнято до захисту (А.І.Клюєва).

11. Завершено дослідження щодо визначення величини середньої прозорості міжгалактичного нейтрального середовища за даними Lyα-лісу спектрів квазарів зі Слоунівського цифрового огляду неба (SDSS DR10). Розроблено новий метод визначення континууму в області Lyα-лісу у спектрах квазарів з використанням композитних спектрів, які створені на основі підвибірок одиночних спектрів квазарів з однаковими значеннями спектрального індексу та монохроматичної світності. Для створення композитних спектрів та перевірки методу визначення континууму сформовано власну вибірку з 42140 спектрів квазарів з SDSS DR10 на червоних зміщеннях 2.0 < z < 5.5. На основі даного методу визначення континууму отримано значення середньої прозорості міжгалактичного нейтрального водню в діапазоні червоних зміщень від 2.2 < z < 4.9. Здобуті результати увійшли до кандидатської дисертації, котру подано до захисту (О.О. Торбанюк).

12. Показано принципову можливість істотного збільшення кількості припливних руйнувань зір у полі тяжіння надмасивної чорної діри, котра формується під час злиття галактик. Детально досліджено процеси посилення тривісної бар-нестійкості в центрах дискових галактик у результаті взаємодії з карликовими галактиками (П.П. Берцик).

13. Протягом року ГАО НАН України брала участь у роботі міжнародних служб космічної геодезії. Проводились регулярні лазерні спостереження ШСЗ на станції 1824 – «Голосіїв-Київ». Результати спостережень відповідають сучасним міжнародним вимогам; їх надіслано до міжнародної служби лазерних спостережень (ILRS) (М.М. Медведський, Ю.М. Глущенко, В.О. Пап, В.П. Жаборовський).

Підтримувалась робота Центру збору даних спостережень з українських постійнодіючих ГНСС-станцій (близько 170 станцій). Інформацію надано до міжнародної ГНСС-служби. За даними розв’язків репроцесингу та регулярної обробки ГНСС-спостережень визначено швидкості станцій, розташованих в Україні та Східній Європі, в системі IGb08 (О.О. Хода).

14. Завершено Кітабську частину програми ФОН та створено каталог екваторіальних координат і B-величин для 13.4 млн зір і галактик до B ≤ 17.5m. Оброблено 1963 платівки. Оцифровування астронегативів виконано з допомогою сканера Epson Expression 10000XL, координати зір та галактик отримано в системі каталога Tycho-2, B-величини — у системі фотоелектричних стандартів. Внутрішня точність каталогу для всіх об’єктів становить σαδ = ±0.23" та σB = ±0.15m , похибки відносно каталогу UCAC-4 становлять σαδ = ±0.26" (В.М. Андрук).

15. Виконано калібрування точності положень слабких зір у першому випуску (DR1) каталогу Gaia шляхом порівняння з положеннями зір, отриманими за допомогою камери FORS2 на телескопі VLT. Показано, що для зір DR1 з прогнозованою точністю 0.5–5 мас величини похибок, вказані в Gaia, занижені на 63 ± 5%, а в діапазоні 5–10 мас, навпаки, завищені вдвічі (П.Ф. Лазоренко).

16. Для космічного наукового експерименту «Аерозоль-UA», головною метою якого є вивчення глобального розподілу фізичних властивостей аерозольних частинок та хмарних утворень в атмосфері Землі за вимірюваннями поляризаційних та спектральних характеристик розсіяного сонячного випромінювання для кількісної оцінки внеску аерозолів в атмосферний енергетичний баланс планети: підготовлено та здано для випробувань у ДП «КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля» габаритно-динамічний макет комплексу наукової апаратури; розроблено та виготовлено експериментальний зразок оптичного каналу мультиспектрального іміджера-поляриметра МСІП (І.І.Синявський та ін.).